Staff
To join Surrey Square Primary School is to join a community of pioneers – staff and pupils who want to do things differently.
Headteachers
Nicola Noble
Co-headteacher
Matt Morden
Co-headteacher
Nursery team
Adriana Pilacuan Salas
Learning Facilitator
Christina Nilsen
Learning Facilitator
Champa Bibi
Early Years Educator
Lisa Corbett
Scheffler Class Leader
Jane McNeil
Simmonds Class Leader
Reception team
Natalie Nakkas
Reception Class Teacher
Elizabeth Talabi
Reception Class Teacher
Jade Rhoden
Reception Leader
& SENDCO for EYFS/Yr1
Julie Weathers
Early Years Educator
Dami Fowoshele
Learning Facilitator
Kelly Hinton
Learning Facilitator
Kathy Jones
Learning Facilitator
Marina Nurunnahar
Early Years Educator
Jo Stock
Darwin House Provision Lead
& Early Years Educator
Year 1 Team
Helen McGrath
Year 1 Teacher
& Writing Lead, Read Write Inc Manager
Ruby Ellard
Year 1 Teacher
Jelena Jakivleva
Higher Level Teaching Assistant (HLTA)
Michael Kaikai
Learning Facilitator
Ilia Blackwood Noel
Learning Facilitator
Juliana Celaj
Learning Facilitator
Year 2 Team
Fiona Redmond
Year 2 Teacher
& Maths Lead
Amelia Stockwell
Year 2 Teacher
Lesley Cavalla
Higher Level Teaching Assistant (HLTA)
Nicky Jewell
Learning Facilitator
& Darwin Provision Room Leader
Huma Martin
Learning Facilitator
Year 3 Team
Melanie Irvine
Year 3 Teacher
& Community Project Lead
Jenny Cumming
Year 3 Teacher
& Humanities Lead
Keighley Anderson
Higher Level Teaching Assistant (HLTA)
Olga Cena
Learning Facilitator
Gill Clancy
Learning Facilitator
Oumie Jallow
Learning Facilitator
Lucia Soares
Learning Facilitator
& Darwin Provision Room Leader
Year 4 Team
Matt Dean
Year 4 Teacher
& Art and Environment Lead
Megan Huntley
Year 4 Teacher
& RE and Identity Lead
Philippa Adkins
Year 4 Teacher
& EAL and French Lead, Parent Support
Lee Bruton
Higher Level Teaching Assistant (HLTA)
Nyren Clunis
Learning Facilitator
Finn Carrick Davies
Learning Facilitator
Roxanne Pinnock-Watson
Learning Facilitator
Year 5 Team
Nazma Khamom
Learning Facilitator
Steve Moseley
Year 5 Teacher
& Computing and Project Lead
Marcia Patterson
Year 5 Teacher
& Science Lead
Grace Buck
Learning Facilitator
Nick Bus-Sam
Higher Level Teaching Assistant (HLTA)
& Sport Coach
Year 6 Team
Ebony Boothe
Learning Facilitator
Quentin Conteh
Sport Lead
& Learning Mentor
Pat Odumosu
Learning Facilitator
Debbie Hilmi
Higher Level Teaching Assistant (HLTA)
& OPAL Playleader
Netra Takwale
Year 6 Teacher
& Key Stage 2 Reading Lead
Leila Douiri
Assistant Headteacher
& Year 6 Teacher
Chilo Graham
Assistant Headteacher
& Year 6 Teacher
Chris Anderson
Music Lead
& Year 6 Teacher
Across school team
Carol Shone
Assistant Headteacher
& Safeguarding, Admissions, Attendance & Extended Provision lead
Kathryn Puch
Assistant Headteacher
& SENDCO
Becky Ingham
Assistant Headteacher
& Teaching and Learning Coach
Katy Bello
SENDCO
Fiona Carrick-Davies
Family & Community Co-ordinator
Vida Boreham
Place2Be Manager
Teddy
School Dog
Administration team
Kelly Rowles
Operations Manager
Maxine Walker
Senior Admin and Logistics Coordinator
Sue Lia
Administrative Officer/ Attendance Officer
Facilities team
Pat Plows
Premises Staff
Emily Jewell
Premises Staff
Donna Fitzgerald
Premises Staff
Carol Fitzgerald
Premises Staff
Zoe Chandler
Premises Staff
Maisie Chandler
Premises Staff
Joe Brown
Premises Staff
Kitchen team
Uldson Lima
Kitchen Staff
Cynthia Spence
Kitchen Staff
Youcef Diarrassouba
Kitchen Staff
Barbara Harrington
Kitchen Staff
Adele Ngo Bassong
Kitchen Staff